
DAMSKI STRÓJ BIZNESOWY. ZASADY PROFESJONALNEGO WIZERUNKU
Biznesowy strój damski to znacznie więcej niż klasyczny garnitur i biała koszula. To umiejętna mieszanka elegancji, profesjonalizmu i subtelna nuta kobiecości. Styl biznesowy w damskim wydaniu w XXI wieku uległ znaczącym zmianom i ewolucji. Obecnie odzwierciedla zmieniające się normy społeczne, kulturowe i ekonomiczne. W każdej firmie panuje dress code, którego lepiej przestrzegać. Niekiedy jest on bardzo sztywny, innym razem dopuszcza nieco swobody podczas doboru poszczególnych elementów garderoby.
Dress code
W dosłownym znaczeniu to pewien kod ubraniowy, który obowiązuje w danej grupie kulturowej lub zawodowej, w konkretnym miejscu i czasie. To zbiór zasad dotyczących tego, jak ubierać się stosownie do okoliczności, w których będziemy się znajdować. Biznesowy dress code stworzono po to, aby reprezentując pracodawcę wewnątrz firmy i poza miejscem pracy, kreować profesjonalny wizerunek, który jest bardzo ważnym elementem strategii funkcjonowania każdej większej korporacji, urzędu czy biura.
O tym, warto pamiętać
Strój do biura, na spotkanie biznesowe czy ważny lunch, powinien przede wszystkim odzwierciedlać profesjonalizm. Przy komponowaniu stylizacji, należy pamiętać o następujących aspektach:
- Klasyczne kroje i stonowane kolory, dobierane z umiarem i dużą dozą zachowawczości, prezentują się lepiej niż dekolty, za krótkie spódnice czy sukienki.
- W kwestii dodatków, warto kierować się zasadą “im mniej, tym lepiej”. Nadmiar ozdób, neonowe kolory czy słabej jakości akcesoria, obniżają stopień formalności stylizacji.
- Biznesowy styl damski opiera się na elegancji i dbałości o szczegóły.
- W biznesowy look wpisują się materiały najwyższej jakości, takie jak wełna, jedwab, bawełna i len. Dają one ubraniom elegancki wygląd i trwałość.
Elementy biznesowej garderoby
Komponowanie codziennych, biznesowych zestawów jest o wiele łatwiejsze i przyjemniejsze, jeśli garderoba wyposażona jest w odpowiednie fasony:
- garnitur damski w jednolitym kolorze;
Zobacz tutaj: https://greenpoint.pl/elegancki-chabrowy-zakiet
Zobacz tutaj: https://greenpoint.pl/eleganckie-kobaltowe-spodnie-wide-leg
- biała koszula;
Zobacz tutaj: https://greenpoint.pl/bawelniana-biala-koszula
- chinosy damskie;
- spódnica lub sukienka o długości midi;
Zobacz tutaj: https://greenpoint.pl/rozkloszowana-kobaltowa-spodnica-midi
- mokasyny, czółenka lub szpilki;
- torebka z jednolitej skóry na ramię.
Z pomocą tych kilku bazowych elementów, można stworzyć naprawdę wiele outfitów. Stylizację biznesową ożywią ulubione dodatki czy akcesoria. Powinny być jednak one uzupełnieniem całości.
Styl biznesowy dopasowany do pory roku
Dobór poszczególnych elementów garderoby jest w dużej mierze zależy od panującej pogody. Stylizacje letnie mogą potencjalnie przysporzyć najwięcej problemów, ponieważ zachowanie niezbędnej elegancji, przy bardzo wysokich temperaturach jest trudne. Warto wówczas postawić na modele wykonane z przewiewnych materiałów, które nie doprowadzą do przegrzania organizmu. Dobrze jest również zwrócić uwagę na fasony – te, które nie są dopasowane do ciała, zadbają o wentylację powietrza. Zimą komponowanie biznesowych zestawów jest łatwiejsze. Można korzystać z szerszego wyboru zarówno fasonów, jak i materiałów. Szczególną uwagę należy zwrócić na okrycia wierzchnie. Strzałem w dziesiątkę będą płaszcze – koniecznie utrzymane w stonowanych kolorach. Dopełnieniem zimowych stylizacji biznesowych będzie elegancki szal, rękawiczki i stylowe nakrycie głowy.
Najczęściej popełniane błędy
Przyczyną stylizacyjnego faux-pas w biznesowym dress code są najczęściej:
- zbyt głębokie rozcięcia oraz niestosowna długość spódnic czy sukienek;
- brak pończoch lub rajstop;
- nadmierna nonszalancja w doborze ubrań;
- widoczna bielizna;
- słabej jakości materiały;
- krzykliwe printy i rozpraszające uwagę wzory;
- masywna biżuteria;
- sportowe dodatki;
- zbyt obcisłe fasony.
